Aşk TüneliUkrayna ’nın Klevan şehrine çok yakın bir konumda bulunuyor. Ukrayna’da gezilecek yerler arasında bulunan Aşk Tüneli’ni görmeye gelmişken Orjev köylerini de gezebilirsiniz. Bu tünel yemyeşil bir tren yolu olarak biliniyor. Tren çok sık çalışmadığı için rahat rahat gezebilirsiniz. Hatta bu tren yolu için neredeyse kapalı diyebiliriz. Sadece kereste fabrikasına yük ve işçi taşımak amacı ile günde sadece 3 kez kullanılıyor.

Ziyaret etmeniz için ilkbahar ve yaz aylarını sizler için öneririz. Bu aylarda hem havalar sıcak oluyor. Hem de ağaçların rengi daha bir canlı oluyor. Gerçi kışın karlar altında da muhteşem bir görüntüye sahne oluyor.

Çiftlerin vazgeçilmez yeri!

Aşk Tüneli dünyanın her yerinden seyahatsever çiftleri buraya çekiyor. Aslında bu tüneli tek başına ya da grup olarak seyahat ediyorsanız da görmeniz gerekiyor. Ki Aşk Tüneli’ne geldiğiniz zaman çiftlerin dışında tek başına güzelce vakit geçiren insanları da görebilirsiniz. Burayı görmeye gelen çiftler yanlarında çiçek getiriyorlar. Dilek dileyip bu yemyeşil alana bir çiçekte onlar dikiyorlar. Söylenenlere göre bu yere dilek dileyip çiçek ekince o dilek gerçek oluyormuş.

Ayrıca çiftlerin vazgeçilmez mekanı olmasından dolayı Aşk Tüneli turu yaparken çok sayıda fotoğrafçıyı burada görebilirsiniz. Düğün fotoğrafı çektirmeye gelmiş kişilerin de uğrak mekanı. Tek seyahat ediyorsanız da üzülmeyin. Burada sizde harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. Yeşil ağaçların olduğu hangi fotoğraf kötü çıkabilir ki?

Aşk Tüneli Giriş Ücreti Nedir?

Tünele giriş tabii ki ücretsiz.

Aşk Tüneli Nerede? Aşk Tüneli’ne Nasıl Gidilir?

Aşk Tüneli Klevan’da olsa da Klevan daha küçük bir yerleşim yeri olduğu için buraya benim gibi Rivne üzerinden ulaşmak durumunda kalabilirsiniz. Ancak Rivne’den ulaşım da oldukça kolay.

Kiev’den Aşk Tüneli’ne Nasıl Gidilir?

Kiev’den, Ukrayna Demir Yolları’nın günde bir kere düzenlediği 097 К numaralı Kovel ulaşımlı treni kullanabilirsiniz. Bu tren Kiev-Kovel arasında çalışmakla birlikte Rivne ve Klevan duraklarında da durmaktadır. 21:46 Kiev kalkışlı trenin Klevan’a varış saati gece 04:16, ve bilet ücretleri de 1. sınıf yataklı (kompartımanda 2 yatak) 300-360 grivna, 2. sınıf yataklı (kompartımanda 4 yatak) 130-160 grivna ve 3. sınıf yataklı (açık kompartımanda yatak) 100-120 grivna şeklindedir.

Dönüş için de yine Kovel’dan kalkan 098 Л numaralı tren 23:25’te Klevan’da olup 05:57’de Kiev’e varmaktadır. Ancak sabah saatlerinde buraya ulaşıp gezmeye başladıysanız dönüş için geceye kadar beklemek istemeyeceğiniz için otobüsle dönmeyi tercih edebilirsiniz. Gideceğiniz tarihlerde aşağıda paylaşacağım bağlantıdan kesin kalkışlı tren saatlerini mutlaka kontrol edin. Otobüslere ilişkin bilgileri de yazının sonunda bulabilirsiniz.

Lviv’den Aşk Tüneline Nasıl Gidilir?

Lviv’den Klevan’a direk tren seferi bulunmuyor. En iyi ulaşım şekli, trenle Rivne’ye gidip oradan hemen tren istasyonunun yanında bulunan maşrutkalara (minibüs) binerek Klevan’a ulaşmak. Lviv’den Rivne’ye şu sıralar iki tren seferi gözüküyor. Bunlar sabah 09:51’de ve 16:30’da kalkan 804 Л ve 806 Л trenleri. Yolculuk süresi 2,5 saat civarında ve tek tip koltuklu biletlerinin ücreti 60-70 grivna arasında. Rivne’ye ulaştıktan sonra insanları takip ederek peronlardan gar binasının içine ve oradan da karşıdaki diğer kapıyı kullanarak gardan dışarı çıkın. Karşınızda minibüs duraklarını göreceksiniz. Burada “Клевань” tabelalı minibüsü bulun. Ücreti 10 grivna, minibüs kalkmadan önce şoför yanınıza gelip paraları topluyor, parayı verirken “Klevan” diye belirtirseniz anlamayacağınız sorular duymaktan kurtulursunuz. Yolculuk 30-35 dakika arasında sürüyor. Klevan küçük bir yerleşim olsa da yanlış yerde inerseniz uzun yollar yürümek zorunda kalabilirsiniz. Çevrimdışı haritalar edinin, telefonunuzun GPS’ini kullanın ya da insanlara devamlı “vokzan”, “vokzan” diye sorun. вокзал (vokzan) tren istasyonu demek. Klevan’da iki tane tren istasyonu var. Siz, minibüsle gidiş yönüne göre ilk gördüğünüz istasyonda ineceksiniz.

Rivne’den Lviv’e dönüş biraz daha sıkıntılı. Eğer sabah çok erken saatte burada olup öğlene kadar işinizi bitiremediyseniz aynı gün trenle Lviv’e dönemezsiniz. Rivne’den 06:46’da kalkan ve 13:20’de kalkan iki tren var. Gideceğiniz tarihlerde aşağıda paylaşacağım bağlantıdan kesin kalkışlı tren saatlerini mutlaka kontrol edin. Uygun tren bulamazsanız yine aşağıda anlatacağım şekilde otobüsle dönüş yapabilirsiniz.

Ulaşım için Otobüsleri Kullanmak

Rivne’den uygun saatlerde dönüş için tren bulamamanız durumunda otobüsleri de kullanabilirsiniz. Otobüsler, Rivne tren istasyonuna 4 kilometre uzaklıktaki merkezi otobüs terminalinden kalkıyor. Klevan’dan maşrutkalarla da tren istasyonuna döneceğiniz için başlangıç noktanız her halükarda tren istasyonu. Tren istasyonundan otobüs istasyonuna yürüyerek (yolun büyük kısmında dümdüz yürüyorsunuz), üzerinde “автовокзал” yazılı maşrutkalara binerek ya da 3 numaralı troleybüsü kullanarak ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz yer merkezi otobüs terminali, центральный автовокзал (sentırali avdovokzan diye okunuyor). Terminalin yanında Ринок Андріївський (andreyivski rinok) isimli bir pazar da bulunuyor. Burası turistik olmayan bir şehir ve ingilizce bilen birini bulmak çok zor. Gideceğiniz yerlerin Ukraynacalarını bilmek önemli.

Rivne’de ingilizce konuştuklarını duyduğum yarı Amerikalı yarı Ukraynalı bir aileyle tanışıp ulaşım hakkında bana yardımcı olmalarını istemiştim. Onların vasıtasıyla bir otobüs firmasına ait kartvizit buldum ve benim için saatlerin doğruluğunu teyit ettiler. Rivne’den başka firmalara ait otobüsler de bulunabilir ancak merkezi otobüs istasyonunda bu firmanın araçlarından başka araç görmedim orada bulunduğum süre boyunca. Kartviziti ve saatlerini paylaşıyorum. Kritik durumlarda kalırsanız lütfen program yapmadan önce kart üzerindeki numarayı bir Ukraynalıya rica edip saatleri teyit ettirin. Aynı numaradan iletişime geçerek Rivne’ye gidiş saatlerini öğrenip bulunduğunuz şehirlerden otobüsle de Rivne’ye ulaşabilirsiniz.

Rivne-Kiev Otobüs Saatleri: 04:50, 10:35, 14:20, 16:50, 18:50, 00:50, 02:20
Rivne-Lviv Otobüs Saatleri: 05:10, 13:10, 15:40, 19:10, 22:10, 00:10, 01:10, 02:10

Rivne-Lviv arasında ödeyeceğiniz otobüs ücreti 140 grivna.

Otobüs saatlerine bakabileceğiniz internet sitesi: bus.com.ua

Tren saatlerine bakabileceğiniz ve online bilet satın alabileceğiniz internet sitesi: booking.uz.gov.ua/en/

Ayrıca ulaşım için ihtiyaç duyacağınız her yeri aşağıdaki haritada da bulabilirsiniz.