Badem ağaçları çiçeklerini açtığında Datça’nın güzelliğine renk geliyor adeta…

Meşhur şair Can Yücel’in “Denizi ayrı deniz, havası ayrı hava!” diyerek övgülerini sunduğu ve hep sevgiyle bahsettiği evi Datça, bugün hala güzelliği ile büyülüyor ziyaretçilerini.

Datça’ya ulaşmak için gidilen o uzun ve virajlı yolların yorgunluğu, yolun sonuna gelindiğinde bitiveriyor. Çünkü burada dinlendirici bir atmosfer ve muhteşem manzaralar sizi bekliyor.

Eski Datça’dan, Knidos Antik Kenti’ne ve Datça’nın koylarına kadar Datça’da gezilecek yerler listesinin her maddesinde içinizi huzurla dolduracak anlar yaşamanız mümkün.

Muğla’da bulunan Datça Yarımadası, Akdeniz ve Ege’nin kesiştiği noktada yer alıyor. 1928 senesine kadar Osmanlı padişahı V. Mehmet Reşat’ı onurlandırmak amacıyla Reşadiye Yarımadası olarak isimlendirilmiş olan yarımada, Cumhuriyet yıllarında tekrar Datça adı ile anılmaya başladı. Gökova Körfezi’ni Hisarönü Körfezi’nden ayıran bu alan, doğa ve yat turizmi açısından oldukça ön planda.

 

Datça Yarımadası’nda yerleşimin tarihi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanıyor. Tarih boyunca farklı medeniyetlerin hakimiyetine sahne olmuş yarımadada Mısırlılar, İskitler, Asurlar, Eolyalılar, İyonlar ve Dorlar yaşadı. Dorlar zamanında Datça Yarımadası’nın en uç kesimine kurulan Knidos Antik Kenti ise bilim, mimarlık ve sanat konularında gösterdiği ilerlemeler ile yıllar boyunca popülerliğini korudu.

Antik zamanlardan bu yana önemini koruyan Datça’da bulunmuş olan ünlü coğrafyacı, tarihçi ve filozof Strabon, “Tanrı uzun ve sağlıklı yaşamasını istediği kullarını Datça’ya gönderirmiş!” diyor. Datça’nın zengin bir kültürel birikime ve muhteşem bir doğaya sahip olduğunun kanıtı olarak görülebilecek bu sözler, insanda Datça’nın birbirinden güzel sahillerini keşfetme ve Datça sokaklarını karış karış gezme hissi uyandırıyor.

Özgün, sakin ve kaliteli bir ortam sunan Datça Yarımadası, tüm güzellikleri ve misafirperverliği ile ziyaretçilerine kucak açıyor. Birbirinden güzel koylarında çok çeşitli konaklama imkanları sunan yarımadada herkes kendine uygun bir yer bulabilir. Datça Otelleri arasından seçiminizi yaparak Datça tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Size en uygun Muğla uçak biletini alarak Dalaman Havalimanı üzerinden Datça’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Datça’nın tertemiz denizinde yüzmek, Eski Datça’nın taş evleri ve sevimli sokakları arasında dolaşmak, sanat ve doğa ile kucaklaşmak, Antik Knidos’ta tarihle buluşmak ve muhteşem bir gün batımına şahitlik etmek unutulmaz bir Datça tatilinin olmazsa olmazlarından. Dilerseniz yelken aktiviteleriyle ya da sörf ve dalış gibi çeşitli su sporları ile ilgilenerek buradaki günlerinize renk katabilirsiniz.

Stresten ve gürültüden uzak, sakin ve huzurlu bir tatilin kapılarını aralayacağınız Datça’da gezilecek yerler hakkında biraz bilgi edinmek isterseniz biz sizin için güzel bir liste hazırladık bile. Listeye eklenmesini istediğiniz yerler olursa bize yorum olarak iletebilirsiniz. Keşfiniz bol olsun!

Datça’da Gezilecek Yerler

1. Eski Datça

Arnavut kaldırımlı dar sokakları, taş evleri, sevimli mekanları ve misafirperver insanları ile Eski Datça, Datça’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda geliyor. Begonvillerin renk kattığı Eski Datça evleri arasında dolaşırken içinizden buraya yerleşmeyi bile geçirebilirsiniz.

Hediyelik eşyalar satan dükkanlarda, tasarım ürünler bulabileceğiniz sanat galerilerinde gezmek ve Eski Datça’dan alacağınız bir anı ile eve dönmek size iyi gelebilir. Tabii ki Eski Datça’nın meşhur isimlerinden Can Yücel’i de unutmamak gerek! Eski Datça’daki Can Yücel Sokağı’na giderek Can Yücel’in evini görebilirsiniz.

Can Yücel’in anıları ile daha fazla içli dışlı olmak isterseniz, Eski Datça’da gezilecek yerler listenize Orhan’ın Yeri olarak da bilinen Karya Çay Bahçesi’ni ziyaret etmeyi ekleyebilirsiniz. Burada Can Baba’nın yarım kalmış hikayesine ortak olmak hoşunuza gidebilir. Eki Datça mekanlarından hangisine giderseniz gidin sıcak ve samimi bir atmosfer sizi bekliyor olacak. En iyisi siz burada gezerken sadece anın tadını çıkarmaya odaklanın, gerisini akışa bırakın.

 

2. Knidos Antik Kenti

Tertemiz denizi ve badem çiçeklerinin güzelliği ile göz dolduran Datça’da gezilecek yerler sadece doğal güzellikler ile sınırlı değil. Tarihten dokunuşları hissedebileceğiniz Knidos Antik Kenti, Datça Yarımadası’nın ucunda, tam da Akdeniz ve Ege Denizi’nin birleştiği Tekir Burnu’nda yer alıyor.

Buradaki varlığı M. Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan Knidos Antik Kenti, Datça’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Hatta burada gün batımı izleme şansınız olursa, hiç kaçırmayın. Gerçekten büyüleyici bir deneyim… Bu önemli liman şehri, ticari açıdan olduğu kadar kültürel açıdan da döneminin öncülerinden oldu. Bilim, sanat, tiyatro ve mimarlık konularında oldukça gelişmiş bir şehirdi burası.

Büyük matematik bilimcisi ve antik kentteki güneş saati buluşu ile dikkat çeken Eudoksus, ünlü ressam Polygnotos, doktor Euryphon, İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos Knidos Antik Kenti’nde yaşamış olan önemli isimler arasında yer alıyor. Biri 10 bin ve diğeri 20 bin kişilik iki tiyatro, birçok tapınak, konser salonu ve ünlü Aslanlı Anıt’ın temelleri antik kentte görebilecekleriniz arasında yer alıyor. Knidos’un dünyada meşhur olmasına etki eden ve ilk çıplak heykel olarak bilinen Afrodit Heykeli, bugün yerinde durmuyor. Heykeltıraş Praksiteles tarafından yapılmış olan heykelin sadece kaidesi görülebiliyor.

Büyük bir deniz savaşı ardından yaptırılan ve Knidos Antik Kenti’nin sembollerinden biri olarak görülen Knidos Aslanı, 1858 senesinde yapılan kazılar sırasında İngiltere’ye götürüldü. Aslanlı anıt günümüzde British Museum’da sergileniyor. Dor Tapınağı, Apollon Tapınağı ve Sunağı, Yuvarlak Tapınak ve Sunak, Meclis Binası, Korinth Tapınağı, mevsimi ve zamanı gösteren güneş saati, Dionysos Tapınağı ve Stoası, Yamaç Evleri, Odeon, Demeter Kutsal Alanı, Nekropol ve Kap Krio Yarımadası burada görebileceğiniz diğer kalıntılar.

Datça’dan Knidos Antik Kenti’ne ulaşım için yaklaşık 38 kilometrelik yol gitmeniz gerekiyor. Dilerseniz günübirlik tekne turları ile antik kente gelebilir hem tarihle iç içe olmanın hem de denizin ve güneşin tadını çıkarmanın keyfine varabilirsiniz. Antik kentin uç kısmındaki deniz fenerine giderseniz, harika bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. 2018’de Knidos Örenyeri’ne giriş için belirlenen ücret 12 TL idi. Gideceğiniz zaman güncel fiyatlara bakmayı unutmayın.

 

3. Burgaz (Eski Knidos)

1952 senesinde C.E.Bean ve J.M.Cook tarafından yapılan çalışmaların ardından, Knidos şehrinin ilk olarak Tekir Burnu’nda değil, Burgaz’da kurulmuş olduğu belirtildi. Datça şehir merkezinin 2 km kuzey doğusunda yer alan Burgaz arkeolojik sit alanında bulunan liman ve yerleşim kalıntıları da bu bilgiyi destekledi. Sarı Liman Kalıntıları için kazı çalışmaları yapılıyor. Burgaz, Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası Karia Yolu’nun Datça Yarımadası etabı üzerinde yer alıyor.

 

4. Apollon Kutsal Alanı (Emecik Arkaik Tapınak)

Emecik Köyü civarında bulunan ve Sarıliman Kutsal Alanı olarak da bilinen Apollon Kutsal Alanı’nda 1998 – 2006 seneleri arasında bir kurtarma kazısı gerçekleştirildi. Yukarı Teras, Hellenistik Dor Tapınağı ve Aşağı Teras’ta yoğunlaşan kutsal alan kazıları sırasında Erken Bizans zamanlarına ait büyük bir bazilika, geleneksel bir Dor tapınağının yapısı ve daha pek çok detay ortaya çıkarıldı.

Datça’nın arkeolojik değerleri açısından oldukça önemli bir yer olan Apollon Kutsal Alanı, İ. Ö. 8. yüzyıla tarihleniyor. Bu alanda ve çevresinde bulunmuş olan eserleri görmek isterseniz Marmaris Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

5. Kızlan Köyü

Datça’nın sevimli köylerinden Kızlan Köyü, yarımadanın en fazla rüzgar alan yeri olarak öne çıkıyor. Badem ve zeytin ağaçları ile kaplı köyden yöreye özgü ürünler alabilirsiniz. Datça Yarımadası’nın meşhur yel değirmenleri tabii ki rüzgarı bol bu köyde yer alıyor. Datça’nın görülmesi gereken yerlerinden Gebekum Doğa Koruma alanı da Kızlan’da bulunuyor.

Kızlan Yel Değirmenleri, Kızlan Köyü kavşağına yakın bir yerde sıralanıyor. Köyde 6 tane tarihi yel değirmeni bulunuyor. Bunlardan biri restore edilerek restoran haline getirilmiş durumda. Bir tanesi de ev olarak kullanılıyor. Diğerleri anıt niteliğinde görülebilir. Kendi hallerine bırakılmış bu taş değirmenlerin içine girerseniz, mekanizmalarını inceleyebilirsiniz. Kızlan’da doğa yürüyüşleri için de güzel parkurlar bulunuyor.

 

6. Gebekum Doğa Koruma Alanı

Datça’nın merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan Gebekum Kumulu, fosilleşmiş materyallerden oluştuğu için Gebekum Doğa Koruma Alanı haline getirilmiş. Jeolojik açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan Gebekum, 7 km boyunca uzanan eşsiz sahiliyle de göz dolduran bir yer. Denize girmek için de Gebekum sahiline gelebilirsiniz.

Fosil kumları ve akarsu tortulları ile farklı bir özellik kazanan Gebekum Doğa Parkı Fosil Kumulu Koruma Alanı, 6 milyon yıllık sürede oluşmuş tortuları ile oldukça dikkat çekici bir doğa mirası. Bu alan kendine has bitki türlerini de bünyesinde barındırıyor. Korunması gereken bir doğal güzellik olarak öne çıkan Gebekum Kumulu, oldukça rüzgarlı bir bölgede olduğu için sahilinde sıklıkla sörf yapanları görmek mümkün.

7. Hızırşah Köyü

Datça’nın merkezine en yakın köylerinden biri olan Hızırşah Köyü, Selçuklular zamanlarından kalan ve restore edilerek günümüze ulaşan 700 yıllık Hızırşah Camisi ile ünlü bir yer. Sevimli bir Datça köyünün dokusunu sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir köy olan Hızırşah’ın misafirperver halkı ile mutlaka tanışmalısınız. Köyün daracık sokaklarında turlayıp eski taş evleri arasında gezinebilirsiniz.

 

8. Datça Merkez ve Datça Limanı

Reşadiye, Eski Datça ve İskele mahallelerinden oluşan Datça merkez, Datça’nın tüm diğer doğal güzellikleri arasında size biraz sıradan gelebilir. Ancak yine de buraya bir şans verebilirsiniz. Eski Datça ve Reşadiye Mahallesi korunarak bugüne ulaşmış eski yerleşim yerleri olarak dikkat çekiyor. İskele Mahallesi ise yeni bir yerleşim yeri olarak Datça sahil kesimindeki kafe, pansiyon ve alışveriş yerlerine ev sahipliği yapıyor. Datça pazarına denk gelirseniz yöreye özgü tarçınlı köy ekmeğinden mutlaka alın.

 

 

Datça Limanı, merkezde yer alıyor. Günübirlik tura çıkan tekneler bu limanda sıralanıyor ve oldukça hoş bir manzara oluşturuyor. Burada yer alan Datça Amfitiyatro’da çeşitli kültürel etkinliklere katılabilirsiniz. Datça limanda gün batımı saatleri çok güzel oluyor, zamanınız uyarsa mutlaka bu deneyimi yaşamalısınız. Limandaki mekanlarda ya da Kumluk Plajı boyunca sıralanan restoranlarda yer ayırtarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

9. Datça Aktur

Çam ağaçları arasında muhteşem manzaralar sunan Datça Aktur, huzurlu ve dingin atmosferi ile doğaseverleri etkilemeyi başarıyor. Mavi bayraklı Çiftlik Koyu ve Kurucabük Koyu’nun beraber olduğu alan, özellikle kampçılar ya da karavancılar için oldukça cazip bir yer.

Tatilin her anında huzur ve sakinlik arıyorsanız, Datça’ya 30 km uzaklıkta yer alan Datça Aktur’da güzel bir tatil planlayabilirsiniz. Kendi aracınız yoksa da Datça merkezden düzenli olarak yapılan minibüs seferleri ile buraya ulaşmanız mümkün.

 

10. Ilıca Göleti

Datça’nın merkezinde yer alan ve denize sadece 50 m mesafede bulunan Ilıca Gölü’nün özelliği, deniz ve karanın birleştiği bir noktada  olması ve dağ eteklerinden doğan bir su kaynağı ile besleniyor olması. Mineral özellikleri nedeniyle kükürtlü bir yapıda olan Ilıca Gölü’nün suyu ve çamuru hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Buradaki kaynak suyu, Taşlık Plajı tarafında denize karışıyor.

Sodalı Göl ya da Bizans Havuzu isimleriyle anılan Ilıca Göleti, Datça Kent Park’ın yakınında yer alıyor. Güzel bir dinlenme alanı sunan parktan, Datça Limanı’nın manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca bu bölgeden de gün batımının renklerini seyredebilirsiniz.

 

11. Karia Yolu

Türkiye’nin en uzun antik yürüyüş rotası olan Karia Yolu, 850 kilometrelik bir rota sunuyor. Yürüyüş rotaları Bozburun Yarımadası, Datça Yarımadası, Gökova Körfezi ve İç Karia olmak üzere 4 ana bölümden ve Muğla Çevresi olarak 1 ek bölümden oluşuyor. Karia Yolu, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda doğasever turisti ağırlıyor. Adını 3 bin yıllık tarihi olan bir antik kentten alan Karia Yolu, Aydın’ın Çine ilçesinden başlıyor.

Yol boyunca yürüyüşçüleri el değmemiş doğal güzellikler, sahil kasabaları, ormanlık alanlarda çadır deneyimi, bisiklet ve kano turu imkanları, muhteşem gün batımı manzaraları gibi pek çok şey bekliyor. Doğa ile baş başa kalmayı ve kendinizi yeniden keşfedeceğiniz farklı deneyimler yaşamayı sevenlerdenseniz Karia Yolu gibi bir rotada uzun bir yürüyüş size oldukça keyifli gelebilir.

 

 

Datça’nın Bükleri ve Koyları

Datça’nın denizi de havası da öyle güzel ki insanı kendine çekiveriyor. Datça’nın doğa harikası kıyılarını gezerken karşınıza çıkan her koyda mola vermek isteyebilirsiniz. Burada büyüklü, küçüklü 52 koy olduğu biliniyor. Datça koylarına ait plajlarının çoğu çakıllı ve küçük taşlı olduğu için yanınızda deniz ayakkabısı taşımak isteyebilirsiniz, bizden söylemesi.

Datça günübirlik tekne turları ile birkaç koyu aynı anda keşfe çıkmayı tercih edebilirsiniz. Datça Limanı’ndan kalkan tekne turları, birkaç farklı rota alternatifi sunuyor. Bunları inceleyerek en çok merak ettiğiniz koylarda yüzmek üzere yola çıkabilirsiniz. Hatta bu tekne turları arasında Marmaris Selimiye ve Bozburun taraflarına gidenler bile bulunuyor.

Datça’nın en çok popüler olmuş birkaç koyundan bahsedelim. Sonrasında da Akdeniz ve Ege’nin buluşma noktasında yer alan Datça Yarımadası’nın her iki taraftaki koylarının listesini paylaşacağız. Böylece siz de Datça tatilinizi planlarken hem zamanınıza hem de görmek istediğiniz yerlere göre kendi gezi listenizi oluşturabilirsiniz.

1. Kargı Koyu

Datça’nın merkezine yaklaşık 3 km mesafede yer alan Kargı Koyu, sessiz ve sakin atmosferi ile olduğu kadar berrak deniziyle de beğeniliyor. Yerden çıkan başka bir su Kargı Koyu’ndan denize karıştığı için burada deniz genelde serin oluyor. Etrafı tepelerle kaplı olduğu için bu koyda rüzgarlardan etkilenmeyen dingin bir ortam hakim. Kargı Plajı’na ulaşım için Datça’dan belediye otobüslerine binebilirsiniz ya da doğa yürüyüşü niyetiyle yola koyularak soluğu burada alabilirsiniz.

 

2. Domuz Çukuru Koyu

Çam ormanlarının ferah kokusu ve oksijeni bol tertemiz havası ile Datça bükleri arasında dikkat çeken Domuz Bükü, bir diğer adı ile Domuz Çukuru Koyu, yalnızca deniz üzerinden ulaşım sağlayabileceğiniz bir koy. Kum ve çakıl ile kaplı geniş bir plaja sahip olan koya giden günübirlik tekne turları mevcut. Siz de buradaki huzur dolu havayı içinize çekmek isterseniz tekne turları ile buraya gelebilirsiniz.

Karia Yolu yürüyüşçüleri de zorlu bir rotayı tamamlayarak Domuz Çukuru Plajı’na ulaşabiliyor. Domuz Çukuru Koyu’nda tek bir tesis yer alıyor. Bungalovlardan oluşan bu tesiste kalmaya karar verirseniz, gece muhteşem bir gökyüzü izleme şansını elde edebilirsiniz. Etrafta yerleşim yeri ve farklı ışık kaynakları olmadığından burası yıldızlarla buluşmak için oldukça güzel bir nokta.

 

3. Palamutbükü

Datça Yarımadası’nın ve Mesudiye koylarının en popüler olanı Palamutbükü, berrak ve serin denizi ile olduğu kadar kendine has sakin atmosferiyle de dikkat çekiyor. Mavi yolculuk yapan teknelerin de uğrak noktalarından olan koy, Datça’nın merkezine 25 km uzaklıkta yer alıyor.

Palamutbükü sahilinde restoranlar ve pansiyonlar bulunuyor. İç taraflarda ise köy evleri var. Ağaçlar altında dinlenirken eşsiz deniz manzarasının tadını çıkarabileceğiniz Palamutbükü, şehrin karmaşasından uzak dinginliği ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Palamutbükü son dönemde daha da popüler olduğu için özellikle yaz aylarında diğer Mesudiye koylarına göre daha kalabalık olabiliyor.

 

4. Hayıtbükü

Datça’nın Mesudiye Köyü’nde yer alan önemli koylarından biri olan Hayıtbükü, yay şeklindeki kumsalı ve sığ denizi ile dikkat çekiyor. Yaz aylarında yatlara da ev sahipliği yapan Hayıtbükü sahili, özellikle çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Rüzgara karşı korunaklı bir konumda olan Hayıtbükü Plajı ile konaklayabileceğiniz pansiyonlar ve yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasından sadece bir yol geçiyor. Küçük ve sevimli bir tatil noktası olan koy ve çevresi, doğası ile huzurlu anlar sunuyor.

5. Kızılbük

Hayıtbükü’nden hemen sonra gelen Kızılbük de Mesudiye Köyü’ne bağlı ve Datça’nın en sakin koylarından biri. Hayıtbükü’nden Kızılbük’e sadece 10 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Kızılbük’te gün batımı izleme şansı bulursanız, koyun adının da nereden geldiğini yaşayarak öğrenebilirsiniz. Buradaki tepe, gün batarken kırmızı renge bürünüyor ve manzara gerçekten etkileyici bir güzellik sunuyor. Yeşil ve mavinin muhteşem buluşmasına sahen olan bu koy, Gabaklar Koyu olarak da biliniyor.

 

6. Ovabükü

Mesudiye Köyü’nün uzun sahillerinden birine ev sahipliği yapan Ovabükü, Hayıtbükü ve Kızılbük’e göre daha geniş bir sahile sahip. Çevrede yazlıklara ve zeytinliklere rastlayabileceğiniz Ovabükü’nün taş ve kum karışık bir sahili var. Doğa ile iç içe olmak ve sakin günler geçirmek istiyorsanız tercihinizi Ovabükü’nden yana kullanabilirsiniz. Burayı günübirlik olarak keşfetmeyi de tercih edebilirsiniz.

 

7. Çiftlik Koyu

Marmaris’ten Datça’ya doğru gelirken karşınıza çıkacak olan Çiftlik Koyu, Datça merkeze 30 km mesafede yer alıyor. Büyük bir tatil sitesi olan Datça Aktur da bu koyda bulunuyor. Koy, çam ağaçları ile bezenmiş doğası ve güzel kumsalı ile dikkat çekiyor. Datça’dan minibüs seferleri ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

8. Karaincir Koyu

Sığ bir denize sahip olduğu için özellikle çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilen Karaincir Koyu, ince kumlu bir plaja sahip. Datça’nın merkezine 15 km mesafede yer alan Karaincir Koyu’na ulaşım için Aktur ve Karaincir minibüslerine binebilirsiniz. Koyda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler ve mekanlar bulunuyor.

 

9. Murdala Koyu

Datça’nın Egeli koyları arasında öne çıkan Murdala Koyu, Datça’nın merkezine 38 km mesafede yer alıyor. Koya giden yollar Cumalı Köyü’nden geçiyor ve 10 km boyunca bozuk bir toprak yoldan ilerlemeniz gerekiyor. Murdala Koyu’na gittiğinizde sizi tepelerde çam ve sandal ağaçları, düzlüklerde ise zeytin ve incir bahçeleri karşılayacak. Yeşilin her tonunu barındıran bu doğa harikası koyda, sahilin bir kısmı kum ve bir kısmı da kayalık.

10. Çatı Koyları

Büyük Çatı Koyu ve Küçük Çayı Koyu olarak ikiye ayrılan ve birbirine yakın mesafede yer alan Çatı Koyları, Datça merkeze 45 km uzaklıkta konumlanıyor ve Gökova Körfezi’ne bakıyor. Bördübet Limanı’na yakın konumda olan ve doğal liman özelliği gösteren koyların çevresi yemyeşil çam ve günlük ağaçları ile çevrili. Burada doğa ile baş başa huzurlu anlar geçirebilirsiniz. Çatı Koyları’na yalnızca denizden ulaşılabiliyor. Rüzgara karşı korunaklı bir alan oluşturan bu koylarda sıklıkla yatlar ve tekneler demirliyor.

11. Datça’nın Akdeniz Tarafındaki Koyları

 • Lindos
 • Hurmalıbük
 • Günlücekbükü
 • Kurucabük
 • Kovanlık
 • Akvaryum Koyu
 • Bencik Koyu
 • Çiftlik Koyu
 • Karabük
 • Sarıliman
 • Karaincir
 • Güllük Koyu
 • Datça Limanı
 • Kargı Koyu
 • Armutlusu
 • Gökliman
 • İncirliğin
 • İnce Burun Koyu
 • Domuz Çukuru
 • Kızılbük
 • Kargılıbük
 • Hayıtbükü
 • Ovabükü
 • Kurubük
 • Akçabük
 • Palamutbükü
 • Bükceğiz
 • Bağlarözü
 • Bağaltı
 • Domuz İni
 • Knidos Limanı

12. Datça’nın Ege Denizi Tarafındaki Koyları

 • Gökçeler Bükü
 • Çatı Koyları
 • Balıkaşıran Koyları
 • Kızılağaç
 • Alavara
 • Bağla Burnu
 • Çakal Koyları
 • Damlacık
 • Mersincik Koyu
 • Murdala Koyu
 • Ballıcabükü
 • Boynuzcuk
 • Armonika
 • Gerence
 • Alafakı
 • Eksera
 • Eski Liman ( Gölyeri )
 • Meriç
 • Gereme Koyu
 • İnce Burun
 • Karaköy Gerence
 • Yelimlik
 • Oturakçam
 • Merdivenli
 • Poyraz liman
 • Değirmen Bükü
 • Barkas
 • Körmen Limanı
 • Knidos İskandil Burnu

13. Datça Plajları

Datça’nın merkezinde yer alan plajlar, hem ulaşım açısından avantajlı bir konumda bulunuyor hem de temiz ve güzel bir denizde yüzme keyfi yaşatıyor. Mavi bayraklı Hastane Altı Plajı, Datça Sevgi Yolu boyunca uzanıyor. Kum sahili ve sığ denizi ile dikkat çeken Kumluk Plajı da Dayça Limanı’na yakın mesafede yer alan mavi bayraklı bir plaj. Taşlık Plajı, Ilıca Göleti ile yan yana oluşu ile Datça’nın en popüler plajları arasında öne çıkıyor. Datça koylarına ait plajlar dışında öne çıkan Datça plajlarını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

 • Taşlık Plajı
 • Kumluk Plajı
 • Hastane Altı Plajı
 • Kızlanaltı Plajı
 • Gebekum Plajı
 • Knidos Plajı

 

Feribot ile Datça’dan Bodrum’a Gitmeye Ne Dersiniz?

Datça tatiliniz sırasında zaman bulursanız, feribot ile kolaylıkla Bodrum’a geçebilir ve burada Bodrum eğlencelerinin tadını çıkarabilirsiniz. Datça’nın merkezine 10 km uzaklıktaki Körmen (Karaköy) Limanı’nda yer alan Datça Feribot İskelesi’nden Bodrum Feribot İskelesine 1 saat 45 dakikalık bir süre içinde ulaşmanız mümkün. Datça ve Bodrum arasında karşılıklı olarak yılın bazı zamanlarında günde 2, bazı zamanlarında günde 3 sefer yapılıyor. Size uygun Bodrum sefer saatlerini inceledikten sonra feribotun kalkış saatinden yarım saat önce limanda olmanız gerekiyor. Sonrasında Bodrum’da gezilecek yerleri keşfe başlayabilirsiniz.

Marmaris’te Tatile Devam!

Datça’dan Marmaris’te gezilecek yerlere gitmek oldukça kolay. Kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 20 dakikalık yolculuğun ardından Marmaris’in sevilen koylarına ya da gezilecek merkezi noktalarına ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız yoksa Datça garajından kalkan minibüsler ile Marmaris’e ulaşmak mümkün.

Datça tatiliniz sırasında Marmaris’in HisarönüSelimiyeİçmelerBördübet gibi kıyılarına da gidebilirsiniz. Tatil boyunca farklı yerleri keşfetmeyi sevenlerdenseniz bu bölgede gezinmek sizi çok mutlu edecek. Birbirine yakın mesafede öyle güzel yerler bar ki… Datça’dan Bozburun’a doğru gitmek isterseniz de 2 saatlik mesafede olduğunuzu bilmelisiniz.

 

Datça’ya Ne Zaman Gidilir?

Datça’ya özellikle yaz aylarında gelirseniz muhteşem denizinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bu bölgede denizin biraz soğuk olduğunu unutmayın. Hatta Datça’da bazı yaz akşamlarında da biraz üşüyebilirsiniz. Yanınıza alacağınız ince bir hırka ile bu sorunu çözebilirsiniz. Eylül ayında da Datça’nın sakinliğini yaşayabilirsiniz.

Datça Badem Çiçeği Festivali zamanında Datça’ya gelmek çok güzel olabilir. Şubat ayının gelişi ile uyanmaya başlayan doğanın tadı bir başka. Beyaz ve pembe renkte açan badem çiçeklerinin görüntüsü ile bahara merhaba demek sizce de harika bir duygu değil mi? Bu yıl Datça Badem Çiçeği Festivali 8 – 10 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleşecek. Planlarını yapmak için geç kalma!

Datça Mahalleleri

Büyük Şehir Yasa Tasarısı ile Datça’nın köyleri mahalle statüsünü aldı ve Datça’nın 12 mahallesi oldu. Datça’nın merkezi ise 1947 senesinden beri İskele Mahallesi. Datça’nın resmi kurumları genel olarak bu mahallede yer alıyor. Datça’da yer alan mahallelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

 • İskele Mahallesi
 • Eski Datça Mahallesi
 • Reşadiye Mahallesi
 • Hızırşah Mahallesi
 • Kızlan Mahallesi
 • Emecik Mahallesi
 • Karaköy Mahallesi
 • Mesudiye Mahallesi
 • Sındı Mahallesi
 • Yaka Mahallesi
 • Cumalı Mahallesi
 • Yazı Mahallesi

Datça Hakkında

Özellikle yaz aylarında, çok sayıda yerli ve yabancı turistin bölgeyi ziyaret etmesi ile mevsimsel olarak Datça’nın nüfusu artıyor. Datça nüfusunun 2018 yılına ait resmi verilerinin 2019 yılının başlarında açıklanması bekleniyor. 2017 yılı verileri dikkate alındığında;

 • Datça nüfusunun 799 kişi olduğu görülüyor.
 • Datça nüfusunun 033 kişi ile %48,24’ü kadın ve 10.766 kişi ile %51,76’sı erkek.