Avrupa’nın güneyinde göz alıcı güzelliği ve hem tutkulu hem de sıcakkanlı insanlarıyla her yıl milyonları ağırlayan İtalya; baştan başa keşfetmeye ömrümüzün yetmeyeceği bir serüven…

Rönesans’ın doğum yeri olan İtalya, tarih boyunca medeniyeti ve sanatı şekillendiren elleriyle dünya mutfağının en seçkin ve özel sofralarını kurmuş ve dünyanın en önemli gastronomi şehirlerine de yuva olmuş.

Eğer bu yıl bu muhteşem ülkeyi görmek isterseniz, İtalya turu önerilerimize göz atarak, kendinize her ânı dolu geçecek bir İtalya seyahati planlayabilirsiniz.

Bu yazı, size bir İtalya gezi rehberi olmaktan ziyade, İtalya turunuz için turistik yerler haritası oluşturmanız için yazıldı.

Roma’da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar bilinen dünyanın neredeyse her karışına hükmeden Roma İmparatorluğu’nun başkenti olan Roma, ölmeden önce görmeniz gereken şehirlerin başında geliyor. İtalya’da görülecek tarihi yapıların büyük çoğunluğu Roma’da yer alıyor ve Roma, bugün de İtalya’nın başkenti.

Gezginlerin Roma seyahat notlarına baktığınızda gözünüze çarpan ilk yapı elbette Kolezyum. Roma’da mutlaka görmeniz gereken yerler listesi ise şu şekilde:

Kolezyum

Milattan Sonra 80 yılında inşası tamamlanan ve gladyatörlerin hayatları pahasına mücadele ettiği bu arena, Roma turlarının ilk durağı. Roma’ya kadar gelmişken mutlaka Kolezyum’u da görmek gerek ancak içine girmek için saatlerce sıra beklemek yerine çok daha fazla yer görebilirsiniz.

Kolezyum

 

Pantheon

Antik Roma Dönemi’nin Pagan tanrıları adına inşa edilen Pantheon, Latincede, Tüm Tanrıların Tapınağı anlamına geliyor. Roma İmparatorluğu’nun Hıristiyanlığı kabulünden sonra kiliseye çevrilen bu eşsiz yapı, yüksek kubbesinin ortasındaki yuvarlak açıklıkla görenleri hayran bırakıyor.

Roma Forumu

Tarihi 2 bin yıl öncesine dayanan tapınaklara, saraylara ve zafer taklarına ev sahipliği yapan Roma Forumu, hala gün yüzüne çıkarılmaya devam eden yapılarıyla Kolezyum’un birkaç dakika uzağında sizi bekliyor.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

 

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Roma’da en çok fotoğrafı çekilen, en sevilen yerlerden biri de Trevi Çeşmesi. Denizlerin hakimi Neptün’ün heykeliyle hayat bulan çeşmenin önünde durup bozuk para atan, dilek tutan hatta evlenme teklif eden birçok insan göreceğinizi garanti ediyorum.

 

İspanyol Merdivenleri

Roma’daki İspanyol Konsolosluğu’nun önünde yer aldığı için bu isimle anılan İspanyol Merdivenleri, dünyanın en güzel sokak merdivenleri arasında gösteriliyor ve Romalıların buluşma noktası olarak her zaman hayat dolu.

Palatino Tepesi

Roma’nın üzerine kurulduğu 7 tarihi tepenin en eskisi Palatino Tepesi’ninşehrin ilk kurulduğu yer olduğu varsayılıyor. Birçok ev, hamam, ılıca kalıntısı bulunan tepe, Rı-oma Forumu’na tepeden bakıyor.

Piazza Venezia (Venedik Meydanı)

Adını üç katlı ve ihtişamlı Adını Palazzo Venezia’dan alan Piazza Venezia,  Roma’nın merkezi kabul ediliyor. Birleşmiş İtalya’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele Abidesi de burada yer alıyor.

Konstantin Takı

İmparator I. Konstantin’in MS 312 yılında Maxentius’a karşı kazandığı zafer anısına Roma’da inşa edilen Konstantin Takı dikilen üç kapısıyla en az bu zafer kadar ihtişamlı bir görüntüye sahip.

Vatikan’da Gezilecek Yerler

Dünyanın en küçük devleti olan Vatikan, Roma’nın içinde toplam yarım kilometrekarelik bir alanı kapsamasına rağmen her santimi dini gücü temsil ediyor. Katolik Kilisesi’nin yönetim merkezi olan Vatikan’da gezilecek yerler, müzeler, sanat galerileri ve şapeller saymakla bitmiyor.

 

Dünyanın en tanınmış sanat eserlerinin yer aldığı Vatikan’da ilk görmeniz gereken yer Sistin Şapeli. Mısır mumyaları ve Etrüsk bronzlarından klasik heykellere, göz alıcı duvar halılarına uzanan zengin bir koleksiyona sahip olan Sistin Şapeli’nde her detayı incelikle ele alınmış Rönesans tuvalleri ile kaplı kilometrelerce galeri var.

 

St. Peter Meydanı

 

Papa’nın halka seslendiği ve özel günlerde yüz binlerle dolup taşan St. Peter Meydanı, Vatikan’ın kalbinde yer alıyor. Kilisenin bir anne şefkatiyle halkı sarıp sarmalamasını temsil eden iki dev bina arasındaki meydana girişte, Dor mimarisinin özelliklerini taşıyan muhteşem sütunlara hayran kalacaksınız.

 

 

 

St. Peter’s Bazilikası

 

Vatikan’ın bir diğer hazinesi ise St. Peter’s Bazilikası. 187 m uzunluğundaki alanda baktığınız her yerde yine paha biçilmez bir şaheserler sizi bekliyor. Bazilika’nın en ünlü eserlerinden biri ise ana girişin yanında Michelangelo’nun, Meryem Ana’yı oğlu Hz. İsa’yı kollarında tutarken betimleyen hareketli heykeli Pietà.

 

 

 

Vatikan turunuzu tamamladıktan sonra Roma’ya dönerken Sant Angelo yaya köprüsünden geçerken Bernini’nin iki yanınızı kuşatan meleklerini fotoğraflamayı unutmayın.

Venedik’te Gezilecek Yerler

Adriyatik denizi kıyısında bir lagünün üzerine kurulan Venedik’in tüm dünyada bir eşi benzeri yok. 180 adanın köprülerle ve kanallarla birbirine bağlandığı Venedik, gondollarıyla müsemma bir aşk şehri. İtalya’da romantik balayı adresi arayanlara tavsiye edilebilecek ilk adres ise Venedik Otelleri.

San Marco Meydanı

San Marco Meydanı 

Venedik gezinizin başlangıç noktası olan San Marco Meydanı, ismini ihtişamlı San Marco Bazilikası’ndan alıyor. Venedik tarihi boyunca siyasi ve dini olayların merkezinde yer alan bu meydan, günümüzde turistlerle dolup taşan bir cazibe merkezi. Venedik’te su seviyesinin yükseldiği ekim-mart ayları arasında dönem dönem ziyarete kapatılabiliyor.

 

San Marco Bazilikası

Girişinde Haçlı Seferleri sırasında İstanbul’dan götürülen at heykellerinin yer aldığı San Marco Bazilikası, kubbesindeki altın işlemeli Bizans mozaikleri nedeniyle “Altınların Kilisesi” ismiyle de anılıyor. St. Marco’nun Mısır, İskenderiye’den getirilen naaşının ve eşyalarının yer aldığı kilise günümüzdeki görünümüne MS 976 yılında ulaşmış. Bazilikayı asıl önemli kılan İstanbul’u yağmalayan Haçlı ordusunun başta Tetrark ve San Marco’nun Atları olmak üzere pek çok heykeli ve sanat eserini, bazilikaya getirmesi olmuş. Getirilen eserler daha sonra korunmak amacıyla San Marco Müzesi’nde sergilenmeye başlamış.

 

Dükler Sarayı ve San Marco Çan Kulesi aynı karede…

Dükler Sarayı 

San Marco Meydanı’na ve lagüne bakan bu ihtişamlı saray, Venedik düklerinin yaşadığı ve yer ve aynı zamanda yönetimin merkeziydi. Göz alıcı mermer sütunlar üstünde yükselen saray, soluk pembe taşla işlenmiş geometrik desenleriyle mükemmel bir manzara sunuyor. Geniş avlusu, zarif mermer işlemeli duvarları, merdivenleri Dük’ün yaşadığı özel alanlar ve engizisyona ayrılan bölümler, zindanlar ve konsey odaları da sarayı gezerken görebileceğiniz yerlerden bazıları.

 

 

Büyük Kanal

Büyük Kanal 

Venedik’te görülecek tarihi yapıların birçoğu şehri ikiye böldüğünü varsayabileceğimiz S şeklindeki Büyük Kanal’ın kıyısında sıralanıyor. Üzerinde yüzlerce gondol, sandal, bot ya da deniz taksi görebileceğiniz Büyük Kanal, yoğun bir trafiğe sahip. Uzunluğu yaklaşık 4 km olan Büyük Kanal, yer yer daralsa da oldukça geniş bir yapıda.

Kanal üzerinde ilerlerken dikkatinizi çekecek yapıların başında ise Ca’ d’Oro ve Santa Maria di Nazareth Kilisesi ile Santa Maria della Salute Bazilikası geliyor.

Ahlar Köprüsü 

Dantel gibi işlenmiş beyaz kireç taşından yapılmış bu köprü, zarif görünümünün ardında büyük acılara şahitlik etmiş. Engizisyondan yargılanan birçok mahkumun bu köprüden geçirilerek infaza götürülmesi nedeniyle birçok insanın bu köprüye bakarak derin bir ah çekmesi nedeniyle bu ismi aldığı biliniyor.

Accademia Galerisi 

Bellini, Titian, Tintoretto, Veronese ve Canaletto’nun eserlerinin kronolojik olarak sergilendiği bu galeride; 14. yüzyıldan 18. yüzyıla uzanan Venedik sanat ekolünün gelişimine tanıklık edebilirsiniz.  Santa Maria della Carità manastırı kompleksi’nin, 1807’de Napolyon’un Venedik’i işgalinden sonra burayı bir sanat galerisine dönüştürmesiyle kraliyet müzesi haline getirilmiş.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Rönesans’ın beşiği sayılan Floransa, İtalyan sanatına ve İtalyan mutfağına ilgi duyan herkesin İtalya seyahati için vazgeçilmez duraklardan biri. Muhteşem saraylara ve bahçelere sahip bu şehirde en ünlü İtalyan tablolarından oluşan muhteşem koleksiyonları keşfederken muhteşem Toskana mutfağını deneyimleme şansına sahip olacaksınız.

Üstelik Floransa’ya gitmek için Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı’na ucuz İtalya uçak bileti satın alabilir, Bologna’dan Floransa’ya yarım saatte trenle gidebilirsiniz. Ayrıca Floransa Otelleri’ne oranla daha uygun fiyatlı İtalya konaklama seçenekleri sunan Bologna Otelleri’nde konaklayarak İtalya tatilinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

 

Uffizi Sarayı

Uffizi Galerisi, Uffizi Sarayı

Dünyanın en büyük İtalyan Rönesans sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Uffizi Galerisi, 1560-1580 yılları arasında inşa edilen görkemli Ufizzi Sarayı’nda yer alıyor. U şeklindeki Palazzo degli Uffizi yani Ufizzi Sarayı’na 1743 yılında Medici Ailesi tarafından Floransa’dan ayrılmaması şartıyla getirilen koleksiyon muhteşem parçalara sahip. Piero della Francesca’nın Urbino Dükü ve Düşesi portreleri ve Botticelli’nin şaheserleri ile dolu odalarda İtalya’nın en ünlü tablolarından büyük kısmı sergileniyor.

 

Duomo Katedrali

Duomo

Floransa Katedrali, Duomo ya da Santa Maria del Fiore olarak bilinen katedral şehrin en tanınmış simgelerinden biri. 1296-1436 arasında inşa edilen katedral, yeşil-beyaz mermerden dış cephesi ve kırmızı kubbesiyle ünlü.

 

 

Vecchio Kalesi

Vecchio Sarayı

13’üncü yüzyılda inşa edilen bu korunaklı ve görkemli Vecchio Sarayı, 94 metre yüksekliğindeki Torre d’Arnolfo’nun kulesi ile müsemma. Kulenin tepesine çıkanlara muhteşem bir Floransa manzarası sunan Vecchio Sarayı, bugün belediye başkanlığı ve belediye meclisine ev sahipliği yapıyor. İçinde, Michelangelo’nun Genio della Vittoria heykeli ve 15. yüzyıldan kalma yönetici 500 Konseyi yani Consiglio dei Cinquecento için hazırlanmış Salone dei Cinquecento’yu barındıran saraya en az yarım gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.

 

Vecchio Sarayı

13’üncü yüzyılda inşa edilen bu korunaklı ve görkemli Vecchio Sarayı, 94 metre yüksekliğindeki Torre d’Arnolfo’nun kulesi ile müsemma. Kulenin tepesine çıkanlara muhteşem bir Floransa manzarası sunan Vecchio Sarayı, bugün belediye başkanlığı ve belediye meclisine ev sahipliği yapıyor. İçinde, Michelangelo’nun Genio della Vittoria heykeli ve 15. yüzyıldan kalma yönetici 500 Konseyi yani Consiglio dei Cinquecento için hazırlanmış Salone dei Cinquecento’yu barındıran saraya en az yarım gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.