Doğu Ekspresi’nin son durağı Kars, size masalsı bir serüvenin kapılarını açıyor. Kar ile hayat bulan şehir; krallara, kervanlara, savaşlara ve zaferle tanıklık eden zengin bir tarihin bekçisi…

Bugün hem gözde bir kayak merkezi hem de tarihi mirasıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunan Kars’ta görülecek çok yer var, yapılacak çok şey var.

Sarıkamış Şehitliği’nde kahramanlara selam durup, Ani’de tarihin görkemli günlerine uzanmak, Çıldır Gölü’nde balıkçı hikayelerini dinlemek ve zirvede kayak heyecanını yaşamak için Kars’ta yeriniz hazır.

Babam danamız çalınmasın diye nöbet beklerken köydeki at çalınma hikâyelerini anlatıyor. 

– Mine Kuş

 

Sarıkamış Kayak Merkezi

Türkiye’de kışın en çok yakıştığı şehirlerin başında Kars geliyor. Dünyada yalnızca Alpler’de görülen kristal karlarıyla eşsiz bir kayak deneyimi sunan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’ın Sarıkamış ilçesinin Çamurlu Dağları’nda yer alıyor.

karsta-gezilecek-yerler-sarikamis-kayak-merkezi

Üstelik Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kayak sezonu oldukça uzun sürüyor. Aralık başından mart ortasına kadar karların yerde kaldığı Sarıkamış’ta kar kalınlığı ortalama 1 metreyi aşıyor. Sarıkamış Kayak Merkezi, amatör ya da profesyonel farklı seviyelerden tüm kayakçılara uygun pistleri ile son yıllarda Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arsında kendine önemli bir edindi.

Çam ormanlarının arasında yer alan Cıbıltepe’de kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 kilometreyi buluyor. 5 etaplı pisti ve kristal kar özelliğiyle kayak ve snowbord için muhteşem pistler ve koşullar sunan Sarıkamış Kayak Merkezi çevresindeki Kars otellerinde konaklayarak tesislerin telesiyej ve kayak kiralama hizmetlerinden yararlanabilir ayrıca ilk kez kayak tatili yapıyorsanız kayak dersleri de alabilirsiniz.

Ani Harabeleri

Bundan bin yıl öncesini hayal edin, dünyanın en kalabalık şehirlerinden birindesiniz. Pencereden baktığınızda nehrin üstündeki köprüden atların çektiği arabalar ve develerle yüklü kervanlar şehre giriyor. Dünyanın dört bir yanından gelen tüccarlar, mallarını satmak için pazar yerinde bir araya geliyor, hatta dünyanın ilk fuarı gözlerinizin önünde gerçekleşiyor.

karsta-gezilecek-yerler-ani-harabeleriAni Harabeleri diye anılan Ani Antik Kenti, Kars’ın Ermenistan sınırında, Arpaçay Nehri boyunda yer alıyor. 2016 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ani kenti, hem Selçuklu mimarisinin izlerini hem de Ermeni Krallığı’nın kültürünü ve tarihi yansıtıyor.

Ani Antik Kenti Surları, Tigran Honents Kilisesi, Bakireler Manastırı ve Rahibeler Manastırı Ani’de ayakta kalan Ermeni Dönemi eserlerinden bazıları. Şehirde yer alan Ebu’l Manuçehr Camii ise günümüze ulaşan en eski Selçuklu yapısı olmasıyla büyük önem taşıyor. İpek Yolu’ndan gelen kervanların üzerinden geçerek Ani’ye giriş yaptığı iki katlı İpek Yolu Köprüsü’nün ise yalnızca iki ayağı günümüze ulaşabilmiş. Selçuklu Sarayı ve Selçuklu Kervansarayı da Ani Antik Kenti’nde dikkate değer diğer Selçuklu mimarisi örnekleri.

Sarıkamış Şehitlikleri

I. Dünya Savaşı yıllarında Ruslar tarafından işgal edilen Osmanlı topraklarını ele geçirmek amacıyla açılan Doğu Cephesi’nde, tarihin en büyük kayıplarından birini yaşadık. Enver Paşa’nın komuta ettiği 9. ve 10. Osmanlı Kolorduları, bugün Allahuekber Dağları’nda Sarıkamış çevresinde teçhizat yetersizliği nedeniyle donarak ve hastalıklarla şehit oldular. Tarihi kaynaklara göre 90 bin civarında asker ve sivilin şehit olduğu Sarıkamış’taki cenazelere ancak kış bitip karlar eridiğinde erişilebildi. Bu nedenle “kardelenler” olarak anılan bu kahramanların şehitliklerinde her yıl ocak ayının ilk haftasında geniş katılımlı anma törenleri gerçekleştiriliyor.

karsta-gezilecek-yerler-sarikamis-sehitligi-kardelenler

Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan askerlerin mezarlarını bugün Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan; Allahuekber Tepe ŞehitliğiMeçhul Asker ŞehitliğiSarıkamış ŞehitliğiDikenli Tepe Tabya ŞehitliğiÇakırbaba ŞehitliğiAğababa ŞehitliğiSoğanlı ŞehitliğiDivik Köyü Şehitliği ve Bardız Geçidi Şehitliği’nde ziyaret edebilirsiniz.

Çıldır Gölü

Yazın başka kışın başka güzel olan Çıldır Gölü’nü yazın sandalla kışınsa bir kızakla geçebilirsiniz.  Kars’ta kışın buz tutan Çıldır Gölü’nde delikler açarak yıl boyu alabalık avlanabiliyor. Oldukça kalın bir buz tabakasıyla kaplanan gölün üzerinde yürüyebilir, balıkçılara katılarak unutulmaz bir doğa deneyimine ortak olabilirsiniz. Hatta kendi yakaladığınız balıklarla kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

karsta-gezilecek-yerler-cildir-golu

Kars Baltık Evleri

İlk duyduğumuzda Kars ile Baltıklar arasında bağlantı kuramasak da Kars’ın 40 yıl kadar Rusların hakimiyetine geçtiğini hatırladığımızda bu bağlam, bir anlam kazanıyor. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi) sonrası Kars’ta yönetimi ele alan Ruslar, Kars’ta kendi mimari anlayışlarına uygun birçok yapı inşa ettiler. Baltık mimarisinde görülen kesme taş yapılarla inşa edilen binalar, bugün Kars şehir merkezinde hala tüm güzelliğiyle arzı endam ediyor.

karsta-gezilecek-yerler-fethiye-cami

Kars Baltık evlerinin birçoğu bugün kamu kuruluşları tarafından kullanılıyor. Fethiye Cami, Kars İl Sağlık Müdürlüğü, Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Kars Sanayi ve Ticaret Odası Binası ve Cheltikov Konağı bu yapıların en bilinen örnekleri.

Edebiyat alanında Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un Kar romanı ile ünü daha çok duyulan Kars, sömestirde gidilecek yerlerin başında geliyor. Hem kayak yapmak hem de Kars’ın doğal güzelliklerini keşfederken tarihe uzanmak için Kars Otelleri’nde yerinizi erkenden ayırtmayı unutmayın. Doğu Ekspresi ile seyahat edecek kadar uzun vaktiniz yoksa bile Kars uçak bileti sayfamızdan bizimle iletişime geçip size en uygun Kars uçak biletini satın alabilirsiniz.