“70 ülkede düğün yaptılar, her şeyi satıp dünyayı keşfe çıktılar!” temalı haberlere hangimizin içi gitmiyor söyleyin bana. Peki, bu kadar içimiz gidiyorsa neden hala hayatımıza bir kıpırtı katamadık? Onlarda olup da bizde olmayan ne? İlk akla gelen cevap PARA tabii ama kendimize itiraf etmeye cesaret edebilirsek asıl nedenin cümle içinde kullanması kolay, hayata geçirmesi ise zor bir kelime ile ifade edilebilir olduğunu görürüz: CESARET!

Evet, tek gereken şey biraz cesaret sanırım. Gün gelip o cesareti bulduğumuzda inanıyorum ki bu yolculuk düşündüğümüzden çok daha kolay olacak! Küçük rotalar çizerek ufak ufak yola koyulmak gerek… Hayallerimize doğru bir adım…  Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiğidir demişler; hadi bir cesaret!

Yola Çıkmak İyidir!

Çantaları toplayıp yola koyulmanın, keyifli seyahatler planlamanın, egzotik tatlar denemek ve farklı kültürler keşfetmek gibi heyecanların ötesinde, insan bünyesine zihinsel ve de fiziksel birçok faydası olduğundan bahseden bir araştırma infografiğine denk geldim geçtiğimiz günlerde. Araştırmaya göre düzenli olarak seyahate çıkmak; kalp krizi riskini azaltıyor, kortizol ile beraber stres seviyesini düşürüyor, depresyonu önlüyor, yaratıcılığı artırıyor, daha pozitif bir bakış açısı katıyor ve hatta insan ilişkilerinize bile yansıyor. Yine araştırmaya göre; seyahat severlerin %80’i en etkili yolculuğun aile ve arkadaşlarla yapılan olduğunu söylüyor. Beraber tatil yapmak aile bağlarını güçlendiriyor ve hafızada canlı, güzel hatıralar bolca yer ediyor. Birlikte bol bol seyahate çıkan çiftlerin romantizmi daha uzun süre canlı kalıyor ve beraberlikleri de daha uzun ömürlü oluyor. Hafta sonu beraber tatile çıkmak da çiftler için en romantik hediyeden daha romantikmiş benden söylemesi!

Yeni bir dil konuşmak, yeni bir dünyanın ve kültürün kapılarını açmaktır.

– Frantz Fanon

Neden Seyahat Ediyoruz?

İşin felsefesine bakacak olursak kendi hayatlarımız içerisinde hepimiz bir şekilde birer yolcuyuz evet ama içinde yaşadığımız dünyaya karşı heyecan verici bu yolculuk tutkusunu da unutmamak gerek. Hepimizin içinde bir yerlerde yatıyor aynı gökyüzüne dünyanın farklı yerlerinden bakma isteği. Kimimiz keşfetmek için, kimimiz öğrenmek için, kimimiz macera olsun diye, kimimiz de kendi küçük dünyamıza biraz ara vermek ve soluklanmak için seyahat ediyoruz. Yolculuk tutkumuzu besleyen başka başka detaylar var. Hayatın her anında olduğu gibi seyahatte de lüksü sevenlerden, günlerce yürüse yorulmak nedir bilmeyecek sırt çantalılara kadar tüm yolculuk tutkunlarının farklı dönemlerde, farklı sebepleri var yola çıkmak için. Ben aklıma gelenleri yazıyorum; siz de düşünün bakalım neden cezbediyor bizi yollara düşmek?

Farklı Kültürler, Yepyeni Bakış Açıları…

Yepyeni yerler keşfetmenin, bugüne kadar duyup hayal ettiğiniz şeyleri tam da olması gereken yerde yaşamanın tadı paha biçilemez. Hep fotoğraflarda gördüğünüz o eşsiz manzaraları kendi gözlerinizle görmek ve hafızanıza kazımak ne güzel. Keşfedilecek bir sürü yer, yaşanacak birçok tecrübe var… Gözlerimizi ve kalbimizi daha da açmak, içinde yaşadığımız dünya hakkında daha çok şey öğrenmek için yola çıkarız çoğu zaman.

 

Hayallerin Seni Çağırıyor!

Hep istiyordun, hala istiyorsun… Hayal ediyorsun, rüyalarına giriyor… Evet, şimdi tam zamanı! Hep hayalini kurduğun o yere doğru yola çıkmaya, hayallerine hayat vermeye hazırsın. Nereye gitmek istiyordun? Hadi hemen ucuz uçak biletini hemen bize sor!

 

 

 

 

 

Hayatın Tadı Gurme Turlarında Saklı!

Nasıl ki erkeğin kalbine giden yol midesinden geçiyor; işte bu da öyle bir şey. Bir kültürü tanımanın yolu, oranın mutfağını tanımaktan geçiyor. Eminim benim gibi iştahı açık olanlar için güzel bir bahanedir gidilen şehirde farklı, yeni lezzetler keşfedecek olmak.

 

 

 

 

Muhabbet Arasında Biraz Havamız Olsun!

Hadi itiraf edelim. Sırf çok havalı, pek karizmatik yol hikayeleri edinmek için bile bir yolculuk planlayabiliyoruz zaman zaman öyle değil mi? Bol bol selfie çekmeyi de unutmamak gerek!

 

 

Bir Dil Bir İnsansa Çok Dil Çok İnsandır!

Yeni bir dil öğrenmek için yola koyulmak güzel sebep. Gideceğiniz yerin dilinde basitçe birkaç şey söylemeyi öğrenirsiniz önce. Sonra oraların yerlileriyle biraz içli dışlı olmaya başlayınca süreç kendiliğinden ilerler. Yazabiliyorum ama konuşamıyorum, pratiğim eksik gibi bahanelerden de böylece kurtulmuş olursunuz. Hem de mükemmel bir seyahatin en güzel deneyimleri yanınıza kar kalır!

 

Erasmus Gezginlerinden misiniz?

Erasmus’a ya da dil okuluna diye yola çıkıp çok okuyan mı çok gezen mi bilir ikileminin ardından çok gezmeyi seçen o kadar çok kişi tanıyorum ki… Eh haksız da sayılmazlar. Ben olsam ben de gezerdim!

 

 

Biraz Sakinleşmeye mi İhtiyacınız Var?

Seyahat etmek, biraz kafayı dağıtmak için çoğu zaman harika bir çözümdür. Alışkanlıklarımıza biraz ara vermek, kendimizi yenilemek ve yenilenmiş halimizle tanışıp kaynaşmak her zaman iyi gelir.

 

Kendinize Bunu Yapabileceğinizi Kanıtlayın!

Büyük düşünüp kendiyle yarışanlar için çok güzel bir hedef değil mi? Hedefe ulaşıldığında yaşanacak mutluluk…

 

 

Başka Başka…

–          Bazen kendimizi kaybetmek için seyahat ederiz, bazen de kendimizi bulmak için.

–          Bazen kendimizi ve sınırlarımızı keşfetmek için yolculuğa çıkmak isteriz. Seyahat etmek yeni deneyimleri kucaklamak, zorluklar karşısında verdiğiniz tepkiler… Sahip olduğunuzu henüz bilmediğiniz yönlerinizi bile keşfedebilirsiniz; hazır olun.

–          Bazen sırf macera olsun diye yola düşeriz.

–          Bazen de öyle bir ihtiyaç hissederiz ki hemen bir seyahate çıkmak isteriz.

–          Bazen yepyeni yol arkadaşlarıyla tanışacak olmanın heyecanı ağır basar.

–          Bazen amaçsızlıktan kaçınmak için kendimize dünyayı keşfetmeyi amaç ediniriz.

–          İşin özü; zamanı biraz daha yavaşlatmak ve yepyeni yerler keşfederek taze aşklara yelken açmak için seyahat ederiz.

 

Son Söz

Hayatımızı zenginleştirmek için seyahat iyi bir yöntemdir. Kim hayatını keyifli yolcuklarla ve deneyimlerle zenginleştirmek istemez ki! Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu işe çoktan gönül vermiş olanların deneyimlerini paylaşarak ilk adımı atın. Dünyayı gezmek, dünyanızı genişletir unutmayın.

Ve son olarak diyorum ki, yola çıkmaktaki sebebi her ne olursa olsun iflah olmaz bir seyahat tutkununun kafasında her zaman için tek bir soru vardır: “Bir sonraki yolculuk nereye?”

Keşfiniz de keyfiniz kadar bol olsun…