Japonya; kültürü, teknolojisi ve güler yüzlü insanı ile her zaman dikkatimizi çekmeyi başarmış bir ülke. Ayrıca kendisi uçak bileti  alıp, keşfe çıkmayı çok istediğimiz bir başkente de sahip. Tokyo’dan bahsediyoruz tabii. Burası; kalabalık caddeleri, ilginç lezzetleri ve muhteşem yapıları ile sıra dışı bir seyahatin garantisini veriyor. Üstelik Tokyo, alışveriş kültürünü oluşturan tezgahları ile verdiği sıra dışılık garantisini pekiştiriyor. Bize de bu rengârenk tezgâhlarda, biraz şaşırıp çokça eğlenerek alışveriş keyfi yapmak düşüyor.

Eskiden Buralar Dutluktu, Şimdi Tezgâh Cenneti: Asuka

Asuka, bir zamanlar “tekinsiz sokaklar” diye tabir edebileceğimiz bir bölgeydi. Şimdi kısaca, “tezgahlar cenneti” diyebiliriz. Küçük şerit ve virajlarla dolu bu bölgede bulunan tezgahların sokaklara kattığı rengi, alışveriş yapmak istemeseniz bile mutlaka görmeniz gerekiyor. Üstelik bu pazarlar uygun fiyatları ile biliniyor. Vintage süs eşyalarından, geleneksel kıyafet ve aksesuarlara kadar geniş ürün seçenekleri bulunan Bengara ve Hotarudo tezgâhlarına uğrayıp şaşırmaya hazır olun. Çünkü bu tezgahlar, daha önce görmediğiniz birçok şeyi size sunacaklar. Eğer bir mutfak canavarı iseniz ve mutfak eşyalarına ilgi duyuyorsanız mutlaka Nakamise-dori tezgahlarını görmelisiniz. Yemek yapmayı kolaylaştıracak çözümleri sunan küçük aletler, renkli tabaklar, kek ve kurabiye kalıpları gerçekten benzersiz.

Geleneksel ahşap sandaletler, kimonolar, ipli cüzdanlar ve boyalı tekstil ürünleri gibi geniş yelpazeye ulaşan çeşitli ürünleri bulabileceğiniz tezgahlar için Kagurazaka Mahallesi’ne bir göz atın.

Kagurazaka’da Eğlenerek Alışveriş Yapmak

Tokyo’nun Kagurazaka Mahallesi, tam olarak Tokyo’da olduğunuzun kanıtı. Bu mahallede genelde dükkanlar bulunuyor. Asuka’daki gibi pazar alışverişi mantığı ile bakamayız. Fakat burada da karşınıza sık sık tezgâhlar çıkacak. Lidabashi İstasyonu’ndan kısa bir yürüme mesafesi ile varacağınız dükkanların tezgahlarında; geleneksel ahşap sandaletler, kimonolar, ipli cüzdanlar, boyalı tekstil ürünleri bulacaksınız. Kikuli ve Sada tezgâhlarına vardığınızda, el yapımı geleneksel aksesuarlarla karşılaşacaksınız. Bu aksesuarlar daha çok sanat eseri kıvamında, çok da hesaplı olduklarını söyleyemeyiz. Kagurazaka’da alışverişinizi tamamladıktan sonra mahallede meşhur Japon tatlılarını yiyeceğiniz şekerleme dükkânları ve langırt oynayacak eğlence noktaları da bulabileceksiniz. Yani burada hem çok eğlenecek hem de ilginç bir alışveriş deneyimi yaşayacaksınız.

Vintage eşyalardan, geleneksel kıyafet ve aksesuarlara kadar geniş ürün seçenekleri bulabileceğiniz tezgahları çok seveceksiniz.

Teknoloji ve Anime Sevdalılarının Yolu, Akihabara

Akihabara bölgesi, elektronik mağazaların bulunduğu bir bölge. Teknoloji severlerin mutlaka Japon teknolojilerini ziyaret etmeleri için buraya uğraması gerekiyor. Fakat burası son yıllarda açtığı tezgahlarla manga, anime, J-Pop kültürünegönül vermiş seyahatçileri bir hayli mutlu ediyor. 2k540 Aki-Oka Artisan ve  Jimbocho çarşılarında 170’den fazla kitapçı ve manga dükkanı da bulunuyor.

Akihabara

Manga, anime ve J-Pop kültürünü benimseyenlerin çok seveceği tezgahlar ise Akihabara’da…

Bonus:

  • Tokyo’da pazarlık bir gelenektir. Pazarlık yaptığınızda kimse size şaşkın bir yüz ifadesiyle bakmayacaktır. Fakat bu gelenek bitpazarları ve elektronik mağazalarda kesinlikle geçerli değil.
  • Tokyo’da bulunan küçük mağazalar kredi kartı ile alışveriş yapmanıza imkan sunmuyor. Yanınızda her zaman mutlaka nakit bulundurmalısınız.